סיכון לפגיעה בלב בנטילת נוגדי דלקת מקבוצת NSAID

רקע

תרופות נוגדות דלקת מקבוצת NSAID כוללות תרופות נפוצות רבות הנלקחות עם או ללא מרשם לשליטה בכאב ובדלקת. הקבוצה כוללת תרופות מוכרות מחיי היומיום כגון:

  • אספירין
  • אדוויל
  • נורופן
  • וולטרן
  • נקסין
  • אדקס

מנגנון תרופות ה-NSAID (Nonsteroidal anti-infammatory drugs) פועל דרך עיכוב מנגנון האחראי על ייצור חומרים המופרשים בגוף וגורמים לכאב. בנוסף, קיים שימוש בתרופות אלו גם לדילול דם במצבים של קרישיות יתר ולשיכוך דלקות במחלות אוטואימוניות.

התרופות נלקחות לרוב בבליעה ונספגות במערכת העיכול ומגיעות למערכת הדם. למעט אספירין, תרופות השייכות לקבוצה זו מגבירות את הסיכון לאוטם שריר הלב ולשבץ ולכן אינן מומלצות לאנשים שסבלו בעבר מהתקפי לב ומבעיות לבביות שונות.

לא כל התרופות מסוכנות באותה המידה, ולכן קיימת חשיבות בקביעת התרופה המתאימה למטופל אשר נמצא בסיכון.

תרופות NSAID ופגיעה לבבית

תרופות השייכות למשפחת ה-NSAID עלולות לגרום לתופעות לוואי ונזק למערכות שונות כגון מערכת העיכול, כליות, כבד וכאמור – לב. רוב תופעות הלוואי הן תקינות, קלות וחולפות לאחר תקופה קצרה. עם זאת, במקרים מסוימים ובעיקר במצבי סיכון ומחלות רקע, עלולות להתפתח תופעות לוואי חמורות ומסכנות חיים.

נטילת נוגדי דלקת מקבוצת NSAID מעלה את הסיכון לפגיעה בלב. בקרב אנשים הסובלים או שסבלו בעבר ממחלת לב או אירוע לבבי הסיכון גבוה אף יותר ועלול להביא את המטופל למצב של סכנת חיים.

רשלנות במתן תרופות NSAID

ברוב המקרים תרופות ממשפחת NSAID נקנות ללא מרשם מאחר ומדובר בתרופה יומיומית נפוצה להקלה בכאב. במידה ואדם נמצא בסיכון לפגיעה בלב כתוצאה מנטילת תרופות אלו, על רופא המשפחה המכיר את תיקו הרפואי להזהירו מפני נטילת התרופות ולהציע לו חלופות.